Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  Ünal Aysal’ın hayali gerçek oldu

Ünal Aysal’ın hayali gerçek oldu

Futbolun önde gelen 12 kulübü, bir süredir konuşulan Avrupa Süper Ligi konusunda resmi adımı attı. UEFA’nın Şampiyonlar Ligi formatını reddeden dünya devleri Avrupa Süper Ligi’ni kurdu. Futbol camiasına bomba gibi düşen Avrupa Süper Ligi formatının ise daha önce Galatasaray eski başkanı Ünal Aysal tarafından gündeme getirildiği ortaya çıktı.

Avrupa’nın dev kulüpleri Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid ve Tottenham, Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını açıkladı. 15 takımın sabit olduğu, 5 takımın ise her sezon değişeceği turnuvanın ilk başkanı Real Madrid Başkanı Florentino Perez oldu.

AYSAL GÜNDEME GETİRDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Eski Galatasaray Başkanı Ünal Aysal’ın, 2013 yılında katıldığı bir programda Avrupa Süper Ligi projesini ilk açıklayan isimlerden biri olduğu ortaya çıktı. Futbolun gelişmesiyle ilgili yapılan yapılan kongrede konuşan Aysal, Avrupa Süper Ligi kurulmalı ve Türk takımları da bu ligde yer almalı demişti.

Avrupa Süper Ligi’ni, küme düşme olmayan ancak yer değiştirme olan, 20 takımlı bir organizasyon olarak tanımlayan Aysal, sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Avrupa Süper Ligi’nin oluşturulması teklifi sadece Avrupa futbolunun geleceği için değildir. Bence bu plan oluşturulmalı. 10 yıl sonra değil, en kısa zamanda yapılmalı. Çünkü futbol hem çok büyük hem de büyümeye devam eden bir sektör. Genel olarak, Avrupa Süper Ligi, futbola yeni bir enerji getirecektir”

ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDEN AYRILIN DENEBİLİR

Aysal, bir gazetecinin sorusu üzerine ise Avrupa Süper Ligi’ne katılan takımların UEFA’dan ve Şampiyonlar Ligi’nden ayrılması gerektiğini söylemişti.

 

 

Yorum Yap