Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  Türkiye’nin konuştuğu dernekte FETÖ iddiası

Türkiye’nin konuştuğu dernekte FETÖ iddiası

Yeşilyurt Belediyesi’nin, Kişisel Gelişim Dünyası Derneği adlı kuruluşun, ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek’ adlı projesi üzerinden resmi görevle yurtdışına gönderilenlere verilen ‘Hizmet Pasaportu’ sağlayarak, 1 hafta süreyle Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün Türkiye’ye dönmediği skandal olayda, 45 kişiyi Almanya’ya davet eden Mega Kilit GmbH’nin çevrecilik ya da şehircilik ile ilgisi olmadığı; şirketin yemek hizmetleri, oyun makineleri ve televizyon tamiratı konularında faaliyet gösterdiği ortaya çıktı.

FETÖ’DEN İHRAÇ EDİLMİŞ

Malatya Haber’den Güler Hazar’ın haberine göre; Belediye görevlisi olmamasına ve Yeşilyurt Belediye’sinin ‘Hizmet Pasaportu’ sağlamasına karşın, Başkan Çınar’ın ‘Tanımıyorum’ dediği 43 kişinin, sözde ‘çevre projesini’ incelemek üzere geziyi organize eden ‘Kişisel Gelişim Dünyası Derneği Malatya Şubesi’nin Başkanlığını İlahiyatçı M. Sait Aytekin yapıyor.

Kişisel Gelişim Dünyası Derneği’nin internet sitesindeki bilgilere göre, derneğin eğitim faaliyetlerini yürüten kadrosu arasında, FETÖ soruşturmaları sürecinde görevden ihraç edilen İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tikici de bulunuyor.

EĞİTİM DEĞİL OYUN MAKİNELERİ HİZMETİ

Yeşilyurt Belediyesi’nin sağladığı ‘Gri Pasaport’ ile 7 ay önce, 1 haftalık süre için Almanya’ya giden ve bir daha Türkiye’ye dönmedikleri iddia edilen 43 kişiyi Almanya’ya davet eden ve ziyaretin tüm masraflarını karşılamak için sponsor olduğu belirtilen Mega Kilit GMBH, Bingöl kökenli soyadı Kilit olan bir aile şirketi olarak 2016 yılında Hannover’de kuruldu.

Ticari bir işletme olduğu halde ilk aşamada, 15 yıl önce resmi olarak kapatılmış olan ‘Hürriyetçi Türk Alman Dostluk Cemiyeti’ tabelasının asılı olduğu bir binada faaliyet gösteren Mega Kilit GmbH adına söz konusu kişileri davet eden kişinin ise Yeşilyurt Belediyesi’nin Malatya Valiliği’ne pasaport talebi ile ilgili olarak yazılan yazıda şirket yetkilisi Ersin Kilit olduğu görülüyor.

İnternette yer alan açık kaynaklara göre, Mega Kilit GMBH büyük hatta orta ölçekli bir şirket değil; sadece 20 – 30 bin Euro civarında ciro yapan bir şirket olarak faaliyet gösteriyor. Ancak, şirketin mülkiyet, ekipman ve tesis varlığı 453 bin Euro olarak gösteriliyor.

Şirketin mali durumu bir yana, Yeşilyurt Belediyesi’nin 2 Başkan Yardımcısı ve Belediye personeli olmayan ve kim oldukları da henüz açıklanmayan 43 kişiyi, ‘Çevre bilinci’ kazandırmak üzere Almanya’ya davet eden Mega Kilit GmbH’nin çevre ya da şehircilik ile hiçbir ilişkisinin olmaması, ‘ziyaret projesi’nin başka amaçlara hizmet ettiğine işaret ediyor. Çünkü, adı geçen şirket son derece mütevazı bir binada, yemek hizmetleri ve oyun makineleri ve televizyon tamiratı konularında faaliyet gösteren küçük ölçekli bir firma profili çiziyor.

Öte yandan Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Sait Aytekin, Malatya Bu Sabah gazetesinden Sinem Hatun Davut’a konuştu.

“BELEDİYE MECLİSİ’NDEN KARAR ÇIKARDILAR”
Aytekin, Yeşilyurt Belediyesi’nin Belediye Başkan Yardımcısı bir de Müdürü bizimle görüşmek istedi, biz de görüştük. Benden yardım istediler. Şöyle Almanya’daki hayırsever iş adamının çevre bilinci ilgili Türkiye’den insanları oraya masrafını ödeyerek götürdüğünü, çevre bilinci ile ilgili bir haftalık bir eğitim verdiklerini, sonra tekrar döneceklerini ve bütün masrafı da onların karşıladığını söylediler. ‘40- 50 kişiyi
sizin derneğe üye yapacağız’ dediler. Ben ‘size yardım ederim fakat bu resmi belge olursa yaparım’ dedim. Belediye Meclisi’nden karar çıkardılar. Belediye Meclisi de karar verince, gelip kendiler o kişilerin üye kaydını yaptılar. Onları Almanya’ya gönderdiler, oraya kim gitti bilmiyorum. Sadece benden yardım istediler. Ben de bu anlamda yardımcı oldum. Daha sonrada valilikle ilgili Dernekler Masası’na ben durumu anlattım. Hatta mülkiye başmüfettişi gelmişti oda gördü durumu. Onları tekrar üyelikten attık  dedi.

“ÜYELİKLERİ DERNEĞE BELEDİYE YAPTI. BUNLAR AK PARTİLİ İNANÇLI İNSANLAR GÜVENİYORUM”

Yeşilyurt Belediyesi’nin ricası ile 40 -50 kişilik grubu üye yaptıklarını hatta üyelik işlemlerini belediyeden gelen personellerin yaptığını öne süren Aytekin, dolayısıyla biz bu anlamda Yeşilyurt Belediyesi’nin bir çalışmasına bir sivil toplum kuruluşu olarak katkı sunmak istedik, o kadar. Bunlar normalde benim üyelerim değil. Bunlar belediyenin gelip, kendi kayıtlarını yaptığı insanlar yani hiçbirini ne gördüm, ne tanıyorum. Ben üye yapmayı falan da bilmiyorum, kendileri yaptılar. Yeşilyurt Belediyesi’nin ricası ile üye yaptık. Kendi elemanları geldiler, kayıt yaptılar. Mülkiye başmüfettişi gelip görüşünce tabindurumu fark onlarda. AK Partili belediye olmasından dolayı güveniyorum zaten. Belediye Başkanı AK Partili, bu arkadaşlar inançlı insanlar. Sanırım o belediye başkan yardımcısını da birileri bu anlamda kandırmış yani onlarında iyi niyetli olduğunu düşünüyorum etti çok ifadelerini kullandı.

Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin 2 başkan yardımcısı için onay verdiği kararla ilgili tutanak

“Bu 43 kişi kim, biz de araştırıyoruz” diyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Çınar’ın imzasıyla, bu şahıslara hizmet pasaportu verilmesi için Valiliğe yazılan ve ekinde de şahısların listesinin olduğu belirtilen yazı

Yorum Yap