Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  Serbest kalan amirale gece yarısı şoku

Serbest kalan amirale gece yarısı şoku

104 emekli amiralin imzasını taşıyan Montrö açıklaması nedeniyle gözaltına alınıp serbest bırakılan emekli amiral Mustafa Özbey, gece yarısı orduevinden çıkarıldığını açıkladı. Mahkemenin verdiği adli kontrol şartı kararıyla serbest kalan Özbek, gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu.

Özbek şunları söyledi, “Duruşma bittikten sonra 02:15 gibi Merkez Orduevine geldim. Giriş yasağı konduğunu öğrendim. Eşim ve eşyalarımın orduevi odasında olduğunu söyledim. ‘Eşim ve eşyalarımı aldıktan sonra orduevini derhal terk etmemizi’ söylediler. Eşimi ve eşyalarımızı alıp yola çıktık. Durum bundan ibarettir.”

HAK İHLALİ KARARI VERİLMİŞTİ

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nce 9 Ekim 2013’te Balyoz davasında verilen cezaları onamasından sonra dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, kendisine yönelik eleştirilere yazılı bir açıklamayla cevap vererek, “TSK içinde ayrımcılık yapma, nifak sokma ve huzur bozmaya yönelik girişimleri kınadığını” belirtmişti. Harbiye 79’lular Derneği’nin başkanlığını yapan emekli Kıdemli Piyade Albay Hüsnü Şimşek, “Genelkurmay Başkanı’nın Balyoz açıklamasından sonra o koltukta 1 gün, 1 dakika daha oturmaması lazım” değerlendirmesi yapmıştı. Bunun üzerine Şimşek’in altı ay süreyle TSK sosyal tesislerine girmesi yasaklandı. Şimşek, bu yasaklama kararının iptali için dönemin Askeri Yüksek idare Mahkemesi’ne (AYİM) dava açtı. AYİM, ‘üslubun eleştiri sınırlarını aştığı’ gerekçesiyle davayı reddetti.

Bunun üzerine Şimşek, 2015’te AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. AYM, Necdet Özel’in uyguladığı orduevi yasağının yasal dayanağının bulunmadığı ve ifade özgürlüğüne müdahale edildiği gerekçesiyle ihlal kararı verip, Şimşek’e 4 bin lira manevi tazminat ödemesine oybirliği ile hükmetmişti.

Yorum Yap