Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  Kavala’nın 1991’de verdiği röportaj ortaya çıktı: 2020’de Türkiye…

Kavala’nın 1991’de verdiği röportaj ortaya çıktı: 2020’de Türkiye…

Türkiye “yaptıklarıyla” ve “yapmadıklarıyla” iş insanı Osman Kavala’yı tartışıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kavala’yı “terörist” olarak niteleyip eşini bile eleştirirken muhalefet onu insan hakları savunucusu olarak görüyor. Tüm bu tartışmaların gölgesinde Osman Kavala gezi eylemlerini organize ettiği iddiasıyla 1224 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Türkiye’nin son yıllarda çok tartışılan Osman Kavala’nın geçmişine ve Türkiye hayaline mercek tutmak istedik. Cumhuriyet’in 1991 yılında yaptığı “2020 yılında Türkiye” röportaj dizisinde kendisine sorulan sorulara cevap veren Osman Kavala, Türkiye’nin demokrasi standartlarına daha uygun uygun hale geleceğini savunmuş. Kavala’nın 1991 yılında hayalini kurduğu 2020 Türkiye’sinin yorumunu yapmak ise okuyucuda…

İşte Kavala’nın 1991 yılında Cumhuriyet’e verdiği röportajda 2020 beklentilerini anlattığı o bölüm

DEMOKRASİ:

“Demokrasi standartlarına daha uygun hale geleceğiz.

KÜRT SORUNU:

İşadamı Osman Kavala da Kürt sorunu konusunda bugün izlenmekte olan politikaların sürdürülemeyeceği kanısında: “Önümüzdeki dönemde daha esnek bir politikaya geçileceğini, GAP’la birlikte bölgede daha canlı bir ekonomik hayat başlarken Kürt kimliğinin tanınacağını, bununla ilgili birtakım kültürel hizmetlerin sağlanacağını sanıyorum… Bunun sonucunda ayrılıkçı hareketin daha ılımlı bir çizgiye dönüşmesi beklenebilir. Dünyadaki örneklere baktığımız zaman, şiddete başvuran bir  takım hareketlerin zamanla derlenip toplanıp demokratik platformda mücadeleyi seçtikleri görülebiliyor” Kavala’ya göre “İspanya modeli olası çözümlerden bir tanesi. Bence bu, ne Türkler ne de Kürtler için bir felaket senaryosudur. Ama Türkiye için en uygun çözüm olmayabilir. Çünkü Türkiye’nin en büyük özelliği Kürtlerin Doğu ve Güneydoğu’dan çok Batı’da yaşıyor olmaları. O bakımdan Türkiye’nin Kürt sorunu bölgesel bir sorun değil”

EKONOMİ

İş adamı Osman Kanla, Türkiye’nin özellikle 1980’lerde ekonomik alanda önemli değişmeler yaşadığına dikkat çekerek geneldeki iyimserliğini şöyle temellendiriyor: -Türkiye’de ekonomik gelişme hızlanarak devam edecek. 1980’den sonra ekonomi gerçekten kendini hissettiren değişmelere uğradı. Sosyal dinamizm, ekonomik dinamizme yansıdı. 1960-80 arasında daha çok sosyal nitelikte, demokratik hareketler şeklinde olan gelişmeler, 1980’den sonra ekonomide sonuçlar verdi. 1980’den sonra insanlann çeşitli düzeylerde iş hayatına girmeleri, ekonomik ölçülere göre hareket edilmeye başlaması ile önemli bır hız kazandı Türk ekonomisi. İş alemi artık 1980 öncesinde olduğu kadar devlet güdümünde, himayesinde değil. Belli bir olgunluğa erişti se devlet politikalarından daha az etkilenerek dinamizmini sürdurebiliyor: Bu dinamizmin devam edeceği kanısındayım. Fakat Türkiye bütün gelişmelere rağmen, işin kenarında… Örneğin AT çerçevesinde bir güç olmakla mukayese ettiğimiz zaman, 30 yıl sonrası için de çök iyimser değilım:’

AVRUPA BİRLİĞİ

İş adamı Osman Kavala, 30 yılın Türkiye’nin AT üyeliğine yetip yetmeyeceği konusunda kuşkulu. Kavala, 2020 yılında Türkiye’yi başta AT olmak üzere Sovyetler Birliği dahil, Avrupa ülkeleri yanı sıra ABD ve Japonya gibi pasifik havzası ülkeleriyle, örneğin Ortadoğu ve Balkan ülkelerine göre daha yakın ilişkiler içinde görüyor. Ama AT içinde olup olmayacağını belirsiz buluyor.

 

Yorum Yap