Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  Meclis’te yirmi yılda bir görülecek olay: AKP’nin kritik teklifi reddedildi

Meclis’te yirmi yılda bir görülecek olay: AKP’nin kritik teklifi reddedildi

AKP’nin kamu görevlerine alınacaklar için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması getiren 18 maddelik teklifi Meclis’te kabul edilmedi. Muhalefetin OHAL düzenlemesi eleştirisi getirdiği teklif daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından da iptal edilmişti.

AKP’nin 9 ay sonra yeniden Meclis’e getirdiği güvenlik soruşturması teklifi muhalefet oylarıyla Genel Kurul’da reddedildi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir konuyla ilgili, “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun teklifi” muhalefetin oyları ile reddedildi. AKP ve MHP milletvekilleri Şaşkın…” yorumunu yaptı. Muhalefet milletvekilleri red kararını alkışlarla kutladı.

1 YIL İÇİNDE VERİLEMEYECEK

TBMM İçtüzüğünün 76’ıncı maddesine göre reddedilen teklifler yenilenmeden 1 yıl içinde verilemiyor: TBMM İçtüzüğünün 76’ıncı maddesinde şu ifadeler yer alıyor: “Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından reddedilmiş olan kanun teklifleri, ret tarihinden itibaren bir tam yıl geçmedikçe Türkiye Büyük Millet Meclisinin aynı yasama dönemi içinde yeniden verilemez. … Ancak, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri bu kanun tekliflerini yenileyebilirler”

Muhalefetin yoğun tepkisiyle karşılanan teklif daha önce de Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasa’ya aykırı bulunarak iptal edilmişti.

Yorum Yap