Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  Mahkemeden emekli amiral hakkında çok konuşulacak karar

Mahkemeden emekli amiral hakkında çok konuşulacak karar

Montrö ve sarıklı amiral hakkında basın açıklaması yapan 104 emekli amiralin lojman ve koruma hakları iptal edilmişti. İdare Mahkemesi, Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun avukatı Hüseyin Ersöz’ün yaptığı başvuru üzerine yürütmeyi durdurma kararı verdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın “takke ve cübbe” giydiği bir fotoğrafının basına yansıması sonrasında 104 emekli amiral basın açıklaması yayınlamıştı. İktidarın tepkisini çeken açıklama sonrasında amirallerin lojman ve koruma hakları iptal edilmişti.

MAHKEMEDEN AMİRALLERİ SEVİNDİRECEK KARAR

Kararı yargıya taşıyan Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun itirazı kabul edildi. İdare mahkemesi Avukat Hüseyin Ersöz’ün başvurusu üzerine yürütmenin durdurulması kararı verdi. Halk TV’de yayınlanan Sözüm Var programına katılan Ersöz, kararla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Barış Terkoğlu’nun “Emekli amiraller lojmandan çıkarıldılar mı” sorusuna “Biz Bülent beyin, Uğur Beyin, Murat beyin avukatları olarak bu konuyla ilgili idari mahkemesine davalar açtık. Bunların haksız ve hukuksuz idari işlemler olduğuna dair davalar açtık. Şu an sadece Bülent Bostanoğlu’yla ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldık” yanıtını verdi.

Avukat Ersöz, Terkoğlu’nun “Bostanoğlu şu an lojmandan çıkmayacak mı?” sorusu üzerine ise kararın detaylarını anlattı: “Bülent Bostanoğlu çıkmayacak. Murat bey ve Uğur bey ile ilgili olarak ne yazık ki mahkemeler tarafından henüz bu kararlar verilmedi. İdarenin savunmaları alındıktan sonra bu konuda bir karar vereceği yönünde karar verildi. Yani top bir anlamda yokuşa sürüldü”

Yorum Yap