Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  Kılıçdaroğlu, Danıştay’ın andımız kararını nereden biliyordu?

Kılıçdaroğlu, Danıştay’ın andımız kararını nereden biliyordu?

Türkiye, Milli Eğitim Bakanlığı’nın itirazı üzerine Danıştay’ın verdiği andımızın okutulmama kararını konuşuyor. AK Parti cephesinde kararla ilgili sessizlik sürerken MHP ve CHP karara tepki gösterdi. Danıştay’a destek ise AK Parti’den kopan isimlerden oluşan DEVA ve Gelecek Partisi’nden geldi.

Türkiye’nin kilitlendiği andımız tartışmasıyla ilgili Zagreb Radyosu olarak ilginç bir konuşmaya ulaştık.

ERDOĞAN: DANIŞTAY’DAN İZİN ALACAKSAK BEN ÇEKİP GİDEYİM

Çok değil 3 yıl önce…

Danıştay okullarda andımızın okutulmasına karar veriyor, Erdoğan ise bu karara “Şu anda Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerini hazırlamadan önce, Danıştay’dan bunu soracak, izin alacaksak ben bu makamda durmayayım, çekeyim gideyim. Kusura bakmayın yanımda bunca hukukçu var. Bunlara bu devlet niye bu maaşları ödüyor. Gelip yan gelip yatın diye ödemiyor ki… Danıştay And ile karar veriyor, 5 yıldır neredeydiniz? Niye şimdi veriliyor? Şimdi mi aklınıza geldi? Biz alkışlanması gerektiği zaman alkışlarız, yanlış olduğu zaman söylemek durumundayız. Millet tokat atması gerektiği zaman bana atıyor, yuhlaması gerektiği zaman bizi yuhluyor, sizi değil… “ sözleriyle tepki gösteriyordu.

Arşiv unutmaz…

Tarih 1 Kasım 2018…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk’te yayınlanan Gece Görüşü programının konuğu.

Programın sunucuları Kılıçdaroğlu’na andımız tartışmalarını soruyor. Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak Danıştay’ın andımızın okutulması kararından geri adım atacağını söylüyordu… Erdoğan’ın yargıya ayar verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu bu sözlerinin not alınması gerektiğinin de altını çiziyordu.

DANIŞTAY ERDOĞAN’IN İSTEDİĞİ GİBİ KARAR VERECEK

Gelin sözü Kılıçdaroğlu’na bırakalım: “Danıştay kararı vermiştir. Gerekçesi son derece sağlamdır. Herkes o karara uymak zorundadır. Yargı kararına uyulur mu? Ben de biliyorum uyulmaz. Hakimlere gözdağı verdi. Büyük bir ihtimalle Genel Kurul’da Erdoğan’ın dediklerini yapacaklar. Çünkü yargı yok ki. Bunu bir tarafa yazın göreceksiniz. Danıştay Genel Kurulu’nda Erdoğan’ın istediği şekilde karar çıkacaktır. Çünkü nasıl karar vermeleri gerektiğini aşağılayarak onlara ifade etti. Bu kararı böyle vereceksiniz yoksa benim burada durmamın bir anlamı yoktur diyor. Erdoğan’ın orada durmasının anlamı yargının ona koşulsuz biat etmesidir”

2 Kasım 2018 tarihli gazete kupürü

Yorum Yap