Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  HDP’ye açılan kapatılma davasıyla ilgili dikkat çeken detay

HDP’ye açılan kapatılma davasıyla ilgili dikkat çeken detay

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından HDP hakkında da kapatılma davası açıldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından hazırlanan iddianamede HDP’nin devletin milletiyle bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı istediği öne sürüldü. İddianamede aralarında HDP’nin mevcut eş başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile tutuklu eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil 600 kişi hakkında da siyasi yasak getirilmesi istendi.

ERDOĞAN PARTİ KAPATMALARA KARŞIYIM DEMİŞTİ

Erdoğan katıldığı bir programda partilerin kapatılmasının tarih olması gerektiğinin altını çizerek “Gerçek kişiyle tüzel kişileri birbirine karıştırmayalım. Ceza gerçek kişiye verilmesi lazım. Bir partinin başkanı suç işlediyse ver. Üyesi işlediyse ver. Ama bir partiye niye veriyorsun? İktidar partisinin 22 milyon oy vereni var. Siz o partiyi kapattığınızda 22 milyonu cezalandırıyorsunuz. Bu adalet midir? Bir siyasi partinin kapatılması teklif dahi edilemez hükmü oraya gelmesi lazım. Suçu işleyen kimse bedelini öder. Kökünden bunun kazınması lazım. Aynı şeyin vakıflar, dernekler için de söylüyorum. Suç işleyeni cezalandır. Tabelayı cezalandırmakla bir yere varamazsın” diyerek, partilerin değil, kişilerin cezalandırılması gerektiğini söylemişti.

AK PARTİ’YE KAPATILMA DAVASIYLA AYNI GÜNDE AÇILDI

Öte yandan HDP’ye açılan kapatılma davasının AK Parti’ye açılan kapatılma davasıyla aynı gün (17 Mart) olması dikkat çekti. Parti kapatılması teklif bile edilememeli diyen Erdoğan’ın iktidarında AK Parti ile HDP’ye açılan kapatılma davalarının aynı gün olması kaderin cilvesi herhalde diyelim…

İŞTE AK PARTİ’YE AÇILAN KAPATILMA DAVASININ KRONOLOJİSİ

AK Parti’nin kapatılması istemiyle açılan dava sürecinin resmen 17 Mart 2008 gününde başladı. İddianame üyelere 18 Mart 2008 verildi. Raportör olarak Doç. Dr. Osman Can görevlendirildi. Raportör dosya ile analizini 29 Mart 2008 günü tamamladı. İddianamede herhangi bir eksiklik tespit edilmedi ve dava 31 Mart 2008 günü kabul edilip AK Parti’ye gönderildi.

Yorum Yap