Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  Ergenekon hakimleri hakkında şok karar

Ergenekon hakimleri hakkında şok karar

Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde tutuksuz yargılanan Ergenekon Davası’nın özel yetkili hakimleri Ercan Fırat ve Nihat Topal hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Adli kontrol tedbirlerine uymayan Fırat ve Topal’a bir süredir ulaşılamıyordu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı önceki gün yapılan duruşmada adli kontrol tedbirlerine uymayan Ergenekon Davası’nın özel yetkili hakimlerinden Ercan Fırat ve Nihat Topal’ın tutuklanmasını istemişti. Savcı’nın bu isteğini değerlendiren daire Fırat ve Topal’ın tutuklanmalarına yönelik yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Kararda şu ifadeler yer aldı: “sanıklar Ercan Fırat ve Nihat Topal hakkında CMK’nın 109/3-b maddesi geregince belirli yere imza atma suretiyle adli kontrol tedbirini mazeret bildirmeden ihlal ettikleri,yargılamadan kaçtıkları anlasıldıgından CMK’nın 112/1-1. cümle geregince sanıklar hakkında CMK 94 – 100. maddeleri geregince tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkartılmasına, Ankara Adli Yargı sınırları içerisinde yakalandıgında Dairemizde hazır edilmesi, Ankara Adli Yargı sınırları dısında yakalanması halinde en geç yirmi dört saat içinde Dairemizde hazır edilmesi, bu süre zarfında Dairemiz önüne çıkarılamıyorsa, aynı süre içinde yakalandıgı yer adliyesinde, mevcut degil ise en yakın adliyede kurulu sesli ve görüntülü iletisim sisteminin(SEGBIS) kullanılması suretiyle savunmasının alınması ve tutuklanmasının saglanmasına yönelik yakalama emri çıkarılmasına karar verildi” 

Fırat ve Topal, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, görevi kötüye kullanma, suç delillerini yok etme ve resmi belgede sahtecilik ile suçlanıyordu.

Şikayetçi avukatları, uzun süredir ulaşılamayan iki ismin yurt dışına kaçma ihtimalinin güçlü olduğunu belirtiyor.

Yorum Yap