Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  Çarpıcı tablo: Türkiye’de günde 270 Suriyeli Bebek doğuyor

Çarpıcı tablo: Türkiye’de günde 270 Suriyeli Bebek doğuyor

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Türkiye’de her gün 270 Suriyeli bebeğin doğduğunu açıkladı. Toprak, “Önümüzdeki süreçte artacak Suriyeli milliyetçilik tavrı, ülkemiz için ciddi güvenlik sorununa dönüşebilir.” ifadelerini kullandı.

Suriye’de yaşanan iç savaşın 10’uncu yılında ortaya çıkan ekonomik ve toplumsal tablo CHP tarafından mercek altına alındı. “Önümüzdeki süreçte artacak Suriyeli milliyetçilik tavrı, ülkemiz için ciddi güvenlik sorununa dönüşebilir” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Erdoğan Toprak, “2011’den bu yana ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen geçici koruma altındaki Suriyelilerin sayısı 3,6 milyonu aştı. 81 il ve çok sayıda ilçede artık Suriyelilerle içi içe yaşayan bir Türkiye tablosu var. Başlangıçta ağırlıkla sığınmacı kamplarında ya da konteyner kentlerde yaşayan Suriyelilerin şu anda yüzde 98,4’ü büyükşehirlerde yaşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

GÜNDE 270 SURİYELİ BEBEK DOĞUYOR

CHP’li Toprak, çalışan 1,3 milyon Suriyeli içinden 50 bininin kayıtlı çalışan olduğunun altını çizerek, “TÜİK’in verilerinde Türkiye’de kayıt dışı istihdamın yüzde 34 olduğunu anımsadığımızda Suriyeliler açısından bu oran yüzde 96,2! Türkiye’de her gün 270 Suriyeli bebek dünyaya geliyor. 10 yılda Türkiye’de doğan Suriyeli çocuk sayısı 650 bine ulaştı. AFAD’ın sosyal yardım uyumu adı altında yapılan ödemelerinden ve Kızılay Kart uygulamalarından yararlanan Suriyeli sayısı 1,6 milyon. 2 milyondan fazla Suriyeli sosyal yardımlardan yararlanamıyor. Sosyal yardım alanlara kişi başına aylık 120 TL ödeme yapılıyor. Suriyeliler ucuz işgücü olarak kayıt dışı ve kaçak şekilde her türlü ağır işte çalıştırılıyor. Suriyelilerin sadece yüzde 6’sı ülkesine dönmek istiyor. Bu yüzde 6’lık kesim ise TSK kontrolündeki güvenli bölgelere değil geldikleri şehirlere dönmek kaydıyla Türkiye’den ayrılacaklarını ifade ediyor.” dedi.

Yorum Yap