Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  Bakan Ersoy’a kötü haber

Bakan Ersoy’a kötü haber

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur Acentası Niris Turizm’de süren hak mücadelesini işçiler kazandı. Mağaza Market-Sen, işçilerin bir yıllık ücretlerinin ödendiğini açıkladı.

Mağaza Market-Sen tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ETS Tur’un acentası Niris Turizm’in çalıştırdığı işçilerin maaşlarını ödemediğini açıklamıştık. Geçtiğimiz haftadan itibaren başlattığımız görüşme süreci, işçilerin haklı mücadelesini ilan etmemizle olumlu olarak sonuçlandı. Taraflar arasında sulh yolu ile büyük oranda çözüme varıldı. İşçilerin bir yılı bulan süredir gasp edilen hakları, bu sabah Niris Turizm tarafından verildi. Hala içeride kalan tüm haklar teslim edilene kadar sürecin adım adım takipçisi olacağız.

Bu süreç sonunda birkaç konunun altını çizmek istiyoruz. Çünkü çalışıp hakkını alamamak, şu an tüm işçilerin sorunudur.

Patronlar, işçileri ve örgütlerini dikkate almayı öğrenmeliler. Nerede hak yeniyorsa orada mücadele başlayacak.

Pandemi tüm patronlar için bir fırsatlar dünyasına döndü. Maaş ödemeden işçi çalıştırmayı olağan bir işleyiş olarak anlatıyorlar. Ancak ücreti ödenmeyen çalışmaya işçilik değil kölelik denir. Biz bunu ortadan kaldıracağız. Patronlar çalıştırdığı her işçinin hakkını gününde verecek.

Patronlar ışıltılı şirket binalarının, AVM’lerin içinde işçilerin hakkını yiyip hayatlarına devam edeceklerini sanıyorlar. Şehirlerde kurmak istedikleri bu yeni sömürü düzeninin farkındayız. İzin vermeyeceğiz.

O ışıltılı binalar, reklam panolarıyla süslenen ofisler sömürüyü gölgelemez. Bunu biliyoruz. Tüm topluma anlatılan şirket “kurumsallıklarının” hak yiyerek sürmeyeceğini tüm patronlar öğrenecek. Bu gerçeği tüm topluma göstereceğiz.

Marketlerden AVM’lere ve her iş yerine mücadele ulaşacak.

Birlik olan işçiler her patrondan hakkını daima alacak.”

Yorum Yap