Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  Arşiv unutmaz! Gün gün Türkiye – Mısır ilişkileri!

Arşiv unutmaz! Gün gün Türkiye – Mısır ilişkileri!

Mısır’ın 370 gün iktidarda kaldıktan sonra kendi atadığı Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el Sisi tarafından askeri darbeyle görevden el çektirilmesinin ardından kopan Türkiye – Mısır ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldı.

Türkiye ile Mısır arasında diplomatik temasların başladığını açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmeler sırasında her iki ülkenin de ön koşulsuz şekilde masaya oturduğunu söyledi.

İki ülke arasında ön koşulsuz gerçekleşen görüşmeler akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun Sisi’nin göreve gelmesinin ardından söylediği sözleri akıllara getirdi.

Gelin o döneme birlikte bakalım…

Tarih 4 Temmuz 2013

Hükumete yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi, Mursi’nin görevden uzaklaştırılmasını “Mısır’ın 28 Şubat’ı” manşetiyle duyuruyordu.

Tarih 5 Temmuz 2013

Mursi’nin görevden uzaklaştırıldığını öğrenen Erdoğan tatilini yarıda keserek İstanbul’a döndü. Burada ilk açıklamayı yapan Erdoğan, darbeyi kınadı.

Tarih 11 Temmuz 2013

Erdoğan darbelerden çok çektik sözleriyle Mısır’da askeri darbe yapan Sisi’yi kınadı.

Tarih 3 Eylül 2013

Bugün ön koşulsuz bir şekilde Mısır’la diplomatik görüşmelere başlandığını açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2013 yılında paylaştığı mesajda CHP’yi Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yle işbirliği yapmakla suçlayıp, Turkiye’de darbelerin destekcisi, Esed’in yakin dostu CHP’nin simdi de Misir’da Sisi ve darbecilere kosmasina sasirmiyoruz” demişti.

Tarih 25 Temmuz 2014

CNN International’a konuşan Erdoğan, Sisi’yi “tiran” olarak tanımlamıştı. Bu sözlerin ardından Kahire’deki Türk Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Alper Bosuter’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırılarak uyarılmıştı.

 

Tarih 24 Eylül 2014

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan, Sisi’nin meşrulaştırılmasını tepki gösterdi: “Mısır’da halkın oylarıyla seçilmiş iktidar darbeyle indirilirken Birleşmiş Milletler de ülkeler bunu izliyor ve darbeyi yapan meşrulaştırılıyor. Birleşmiş Milletler doğruyu savunma konusunda çok daha cesur olmalıdır.”

 

Tarih 26 Eylül 2014

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ban Ki-moon’un verdiği yemeğe, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile aynı masaya verildiği için katılmadı. Erdoğan “Aynı masaya oturup darbecileri meşrulaştırmam” demişti.

 

Tarih 28 Şubat 2015

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suudi Arabistan’a hareketi öncesi Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya, “Şaka yapıyorsun herhalde. Böyle bir şey arkadaşlar söz konusu değil. Bizim gündemimizde böyle bir şey asla söz konusu değil. Böyle bir şeyin olabilmesi için çok ciddi bir defa olumlu istikamette adımların atılabilmesi lazım” yanıtını vermişti.

 

 

Tarih 23 Mayıs 2015

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu,  Sakarya mitinginde konuştu: “Biz Sakarya meydanından Mursi’ye selam göndeririz, Kılıçdaroğlu da Sisi’ye selam gönderir. İsrail’e selam gönderir, Esed’e selam gönderir. Oradaki zulümleri görmeden döner bize der ki; ‘buralarda niye büyükelçimiz yok?’

 

Tarih 7 Şubat 2016

 

İstanbul’da 9-15 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan 13. İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de gelecek. Bir ilk olan bu ziyaret için Erdoğan, “O konu ile ilgili benim tavrım net. Mursi ve arkadaşları başta olmak üzere idamlarla ilgili kararlar gözden geçirip kaldırılmadıktan sonra, ben Sisi (Mısır Cumhurbaşkanı) ile görüşmem. Bakanlarımız muhataplarıyla görüşebilir. Ama Başbakanımızın görüşmesini doğru bulmam. Türkiye ile Mısır halkı, aynı kültür, aynı değer yargılarına inanan iki ülke. Tabii ki biz bu noktada kopamamalıyız.” demişti.

 

Eylül 2017

 

Erdoğan, Mısır’daki protestolarda kullanılan Rabia işaretini yaptı.

 

Tarih 25 Şubat 2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı bir televizyon programında kendisine sorulan “Sisi ile görüşecek misiniz” sorusuna “Ben böyle bir kişiyle asla görüşmem” yanıtını veriyor görüşmek için de ön koşul sunuyordu: “Her şeyden önce onun bir defa genel afla içerideki bütün bu insanları serbest bırakması lazım. Serbest bırakmadığı sürece biz kalkıp Sisi’yle görüşemeyiz.”

Tarih 17 Haziran 2019

Eski Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin vefatıyla ilgili konuşan Erdoğan, Sisi’yi zalim Mursi’yi şehit olarak niteliyordu. Sisi ile asla görüşmeyeceğini tekrarlıyordu.  

 

Tarih 19 Haziran 2019

Mısır’ın askeri darbeyle görevden el çektirilen Cumhurbaşkanı Mursi’nin vefatının ardından Türkiye’de gıyabi cenaze namazı kılındı. Burada konuşan Erdoğan, “Unutmayın, bu ülkede de Sisiler var. Onun için çok dikkatli olmaya mecburuz” diyordu.

Tarih 20 Haziran 2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sancaktepe’de düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Ekrem İmamoğlu’nu Sisi’ye benzeyerek “Pazar günü Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı?” ifadesini kullanmıştı.

 

Tarih 10 Ekim 2019

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye katil diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Zira sen ülkende demokrasi katili olan bir kişisin. Yüzde 52 oyla seçilmiş olan Mursi’nin mahkemede çırpınarak ölmesine sen neden oldun. Belki de operasyon yaptın. Ailesine bile defnetmesine müsaade etmedin. Sen böyle bir katilsin”

 

Tarih 9 Mart 2021

Cumburbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bloomberg’e verdiği röportajda “Mısır ile ikili ilişkilerimizi görüşmek istiyoruz” dedi. Kalın “Mısır ve diğer Körfez ülkeleriyle bölgesel barış ve istikrar için yeni bir sayfa açılabilir” ifadesini kullandı.

 

Tarih 12 Mart 2021

 

İki ülke arasındaki diplomatik görüşmeleri değerlendiren Erdoğan, “Mısır halkıyla Türk milletinin ayrı olması söz konusu değil. Olması gereken yerde görmek isteriz” dedi

 

Tarih 12 Mart 2021

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mısır’la diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” dedi.

 

Yorum Yap