Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  ABD’li büyükelçi AK Parti’nin uzaya çıkma planını açıkladı

ABD’li büyükelçi AK Parti’nin uzaya çıkma planını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin 100.yılı olan 2023 yılına yönelik vaatlerine geçtiğimiz günlerde bir yenisini daha ekledi.

Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz.” demişti. “Uzaya bir vatandaşımızı göndermeyi, turistik gezi olarak değil, gelecek nesillere yol gösterecek bir bilim misyonu olarak tasarlıyoruz” ifadelerini kullanan Erdoğan astronot ve kozmonot kelimelerine Türkçe bir karşılık da bulunmasını istemişti.

ALALIM BOEING’I GÖNDER ASTRONUTU

Erdoğan’ın gündemde geniş yer bulan bu sözleri akıllara gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun, 2012 yılında Wikileaks belgelerinden derleyerek yazdığı Sızıntı kitabındaki bir bölümü getirdi. Wikileaks belgelerine göre; dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, THY’nin Boeing’den uçak almasına karşılık Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nin de bir Türk astronotu uzaya göndermesini istemiş.

Gelin ABD eski Büyükelçisi James Jeffrey’i de şaşırtan “AK Parti’nin uzay yolculuğunu” Sızıntı kitabından okuyalım…

“ABD Büyükelçisi James Jeffrey’in 19 Ocak 2010 tarihinde kaleme aldığı belgede, yine Boeing’in THY’ye satacağı uçaklar konu edilmiş. Ancak, bu sefer karşıdaki muhatap Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım. Bakan Yıldırım, Boeing’den alınacak uçaklarda meselenin Boeing’e ödenecek rakamda düğümlendiğini ancak tek sorunun fiyat olmadığını söylüyor. Yıldırım, Türk hükümetinin Amerikan Federal Havacılık İdaresi ile daha ileri düzeyde iş birliği yapma beklentisi olduğunu ve bunun Boeing ihalesini etkileyeceğini söylüyor. Hükümetin bir şartı daha var, o da NASA’nın bir Türk astronotu uzaya göndermesi.

Büyükelçi taleplerden dolayı oldukça şaşırıyor, bunu belgeye de yansıtıyor. Fiyat konusu değil de, diğer talepler Büyükelçi tarafından rahatsız edici bulunuyor. Öncelikle Boeing özel bir firma. Amerikan Havacılık İdaresi ise resmi bir kuruluş. Özel bir Amerikan firmasının ihale alması için devletin bir şeyler vermesini istemeyi Büyükelçi etik bulmuyor. ABD sermayesinin çıkarlarını elçiler yurtdışında savunuyor. Ancak nihayetinde devlet bunun için rüşvet vermiyor. İkincisi ise, işbirliğinin içerigine dair Yıldırım’ın somut bir fikrinin olmaması. Zira Amerikan Havacılık İdaresi ile Sivil Havacılık İdaresi uzun yıllardır işbirliği yapıyor. Büyükelçi bunu hatırlatarak, Bakan’ın bu konuda bilgisinin olmamasına da şaşırarak, “ABD hükümetinin nasıl en iyi şekilde destek vereceğini araştırmaya” söz veriyor, Bu sözlerin ısrarcı çocuklara söylenen, “tamam, sonra alırım” sözüne benzediğini düşünebiliriz. Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Gül’ün de istediğini söylediği, uzaya bir Türk astronotu gönderme isteğini gerçekleştirmenin imkansız olduğunu bildiriyor. Ama Türkiye’nin olası uzay çalışmalarına NASA’nın destek verebileceğini belirtiyor.”

Yorum Yap