Zagreb Radyosu

  /  Haberler   /  1 yıl sorusu: Polis eşliğinde kaçırılan imtiyazlı yolcu hangi cezayı aldı?

1 yıl sorusu: Polis eşliğinde kaçırılan imtiyazlı yolcu hangi cezayı aldı?

Türkiye’de ilk korona virüs vakasının açıklanmasının üzerinden tam bir yıl geçti. Çin’in Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan virüse, birçok ülke gibi Türkiye de hazırlıksız yakalanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korona virüsten korunmak için pekmez yediğini söylemesi, dönemin TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Şenel Yediyıldız’ın “15 Mart 2020’de korona virüs Türkiye’yi terk edecek” açıklaması hastalığın ülkemizde pek de ciddiye alınmadığını gösteriyordu.

Bir gece yarısı getirilen yasak sonrası milyonların marketlerde kuyruklar oluşturması, virüsün varlığı bilinmesine rağmen Umre’ye gidiş dönüşlerin devam etmesi, maçların uzun süre devam etmesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa edip geri dönmesi, karantinadan kaçırılan ‘imtiyazlılar’ olması, geç dağıtılan maskeler, yaz ayında mekanların açılması, vakaların ve Aytaç Yalman gibi üst düzey bir ismin vefatının saklanması bu ciddiyetsizliği destekler nitelikteki davranışlardan bazılarıydı…
29 bin yurttaşımızı kaybettiğimiz korona virüs salgınında 1 yıl geride kalırken yaşanan bir olayı size hatırlatmak istedik..
Güzide Sofi…
KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi’nin kızı…
Türkiye Guzide Sofi ismini Paris’ten İstanbul’a geldiği uçaktan karantinaya götürülürken polislerin eşliğinde karantinadan kaçırılmasıyla tanıdı.
Görüntülerin ortaya çıkmasıyla infial yaratan olayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Fransa’dan gelen iki yolcu Kıbrıs aktarmalı olarak uçağa bindirilmiş ancak son gelen yolcularla ilgili böyle bir transit uygulamamız yok. Karantinaya alındılar. 14 gün sonra Kıbrıs’a göndereceğiz. Burada ihmal kabul edilemez. Kimseye ayrıcalık tanınamaz” açıklamasında bulunmuş Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise “Hukuk gerekeni yapacaktır. Kanun önünde herkes eşittir. Olayın takipçisiyiz” paylaşımında bulunarak sorumluların cezalandırılacağını ifade etmişti.
Soylu ve Gül’ün açıklamalarından bir süre sonra İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amirliği’nden sorumlu Vali Yardımcısı İsmail Şanlı görevden alınmıştı.
O gün bugündür karantinadan kaçırılan Güzide Sofi’nin ise nasıl bir yaptırımla karşı karşıya kaldığı bilinmiyor.
Yargı reformunun tartışıldığı bugünlerde kamuoyu adına soruyoruz, “Güzide Sofi’ye ne oldu? Ne ceza aldı?”
Bilmek bu toplumun hakkı…

Yorum Yap